M e i e l u g u
Aastal 2010 oli Eesti Maaülikooli põllumajandussaaduste tootmise ja turustamise eriala tudeng Roman Šarin praktikal Rõhu Aianduskeskuses. Praktika käigus avastas ta professor Kadri Karbi põhjamaiste viinapuude katse. Tol ajal unikaalne katse viis ta sügisel oma esimese viinamarjasaagi koristuseni ning kevadel sai juba maitsta saagist valminud Rõhu Rebase veini.
Aastal 2014 tegi noor agronoom Oilseeds Trade’i müügimehena töötades otsuse mugavast kontoritööst loobuda ning osta sõbraga keset Lõuna-Eestit talu. Naabertaludes elavate põllumeeste abiga muudeti 1,3ha võsa kiiresti põlluks ning töö võis alata.
Aastal 2015 pandi kasvama ca 500 viinapuud. Istikuid saadi Rõhu katsejaama Hasanski Sladki ja Zilga pistokstest, lisaks telliti Saksamaalt Rondo, Solaris ja Phoenix.
Aastal 2016 istutati juurde ca 1000 taime. Pistoksad ja istikud tulid nii idast, läänest kui lõunast. Tekkis põhjamaiste hübriidsete viinapuude kogu, mis spetsialiseerus veiniks mõeldud sortidele. Kollektsiooni kuulusid:
– Siberi Vitis Amurensis talvekindlad varajased sordid;
– kuulsa Räpina Aianduskooli õpetaja ja botaaniku Jaan Kivistiku uued enda aretatud sordid ja perspektiivsordid;
– veiniks sobivad universaalsordid Liia Kaska kollektsioonist;
– Ukrainast ja Saksamaalt tellitud erinevad põhjamaised ehk külma taluvad sordid, mis on aretatud veini valmistamiseks.
Aasta lõpuks oli kollektsioonis ca 40 sorti.
Aastal 2018 sai viinapuude istandik tänu PRIA noortaluniku toetusele katuse. Veinimäe talus algas 3-aastane üleminekuperiood mahepõllumajandusele. Talu tegevusega ühines Ilja Šarapov, kellega koos alustati lisaks viinamarjaveini tootmisele ka katseid Eesti taliõuntega.
Meie lugu
K u i d a s k õ i k a l g a s
AUHINNAD JA TUNNUSTUSED
Ü k s E e s t i t u n n u s t a t u m a i d v e i n i k o d a s i d
Meie inimesed
T u t v u m e i e i n i m e s t e g a
Roman Šarin
Asutaja ja omanik
Ilja Šarapov
Juhatuse liige
Aleksei Vorobjov
Disainer
Katsiaryna Popakul
Müügiesindaja
Verstapostid
M e i e v i i s a r e n g u e t a p p i
2014
Algus
Ostetakse põllumaa keset Võrumaad ning alustatakse viinapuude istutamisega.
2017
Eesti õunte väärindamine
Lisaks viinamarjale alustatakse katseid Eesti õuntega. Nendest valmivad esimesed Methode Traditionelle siidrid ja vahuveinid.
2018
Kasvuhoonete ehitus
Noortaluniku toetuse abil ehitatakse viinapuudele katus.
2019
Veinikoja ehitus
Sulbi külas valmib Veinimäe veinikoda, kus sünnivad esimesed ametlikud veinid ja siidrid: Sulbi Punane, Roosi ja Hubert.
2020
Tootmismahtude suurendamine
Veinikoja toorainetöötlus kolib Tartusse Peninuki ruumidesse. Kehval õuna-aastal töötleme hooajas käsitsi liigi 16 tonni õunu.